Historia Karolka

Karol miał 3 miesiące, gdy zachorował na zapalenie ucha. Niby nic strasznego. Dzieci w tym wieku często chorują, ale jego mama, Ewa Pawłowska, czuła dziwny niepokój. Może stała się nadopiekuńcza, bo urodziła syna, mając 39 lat. A może jako pielęgniarka za bardzo napatrzyła się na ludzkie cierpienie i zbyt wiele wiedziała o chorobach. Słyszała też o groźnych bakteriach, które wywołują zapalenie opon mózgowych, i o szczepionce mającej przed nim obronić. Chciała ją podać dziecku, ale lekarz uznał, że nie ma takiej potrzeby. – Może o szczepionce nie słyszał, a może nie był do niej przekonany. Tego nie wiem. Ale wiem, że synka nie zaszczepiłam i dziś strasznie tego żałuję – mówi Ewa Pawłowska.

karolekMinęły bowiem cztery tygodnie od wizyty u lekarza, a Karolek znów zachorował na zapalenie ucha. Ponownie dostał antybiotyk. Poczuł się lepiej, gorączka spadła, ale po tygodniu znów podskoczyła. Znowu dostał antybiotyk. Tym razem jednak lek nie pomagał. Karolek nie jadł, nie dawał się wziąć na ręce, bolał go tył głowy. I cały czas płakał. Badanie wykazało zapalenie opon mózgowych wywołane bakterią pneumokokową.

Leki nie działały, choroba się rozwijała. Z każdym dniem było gorzej. Chłopiec przeraźliwie piszczał, jęczał, wreszcie stracił przytomność i przestał oddychać. Trafił na intensywną terapię. Po trzech dniach rozwinęła się sepsa. Lekarze nie dawali żadnych szans. Karolek jednak przeżył. Dziś ma cztery lata, z czego półtora roku spędził w szpitalu. Nie chodzi, nie mówi, nie potrafi jeść samodzielnie. Nigdy nie wsiądzie na rower, nie pójdzie z mamą za rączkę do parku. Być może gdyby dziecko zaszczepiono, nie zachorowałoby drugi raz i uniknęło tak ciężkiego upośledzenia. Tego rozstrzygnąć nie sposób. Wiadomo tylko, że bakterie i wirusy cały czas nam zagrażają, wywołując choroby, z którymi – tak jak w przypadku Karolka – medycyna nie umie sobie poradzić. Nie potrafi ich wyleczyć, wie jednak, jak przed wieloma nas ochronić. Tą skuteczną metodą są szczepienia.

(historia Karolka została przedstawiona w artykule „Zastrzyk zdrowia”, opublikowanym przez Newsweek, 11.04.2010; powyższy tekst jest fragmentem tego artykułu).