Obchody European Immunization Week po raz pierwszy w POLSCE

Równy dostęp do szczepień ochronnych jest niezbywalnym prawem każdego dziecka – Sergei Deshevoi, WHO, gość specjalny Europejskiego Tygodnia na Rzecz Szczepień w Polsce.

ETNRS_logo2_RGBGłównym celem Europejskiego Tygodnia Na Rzecz Szczepień w Polsce jest zwrócenie uwagi decydentom na ten tak zaniedbany odcinek ochrony zdrowia w naszym kraju a także edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki szczepionkowej, jako najskuteczniejszej i najbardziej opłacalnej formy zapobiegania chorobom.

Szczepienia ratują życie

23 kwietnia w ramach Europejskiego Tygodnia Na Rzecz Szczepień, który jest organizowany w Polsce po raz pierwszy i odbywa się pod hasłem „Zdrowe dzieci – Zdrowe społeczeństwo” miała miejsce sesja naukowa zatytułowana „Szczepienia ochronne. Polska perspektywa i światowe wytyczne”. Specjaliści z zakresu pediatrii, wakcynologii, epidemiologii a także urzędnicy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz dziennikarze zastanawiali się nad kierunkami rozwoju kalendarza szczepień ochronnych w Polsce. Gościem specjalnym sesji był ekspert z WHO, Sergei Deshevoi. Podkreślił on rolę szczepień w prawidłowym rozwoju dzieci a także ich znaczenie środowiskowe.

- Jedno zaszczepione dziecko, to ochrona także dla jego rodziców i rodzeństwa zamieszkujących z nim pod jednym dachem – podkreślała prof. Ewa Bernatowska, Kierownik Kliniki Immunologii Centrum Zdrowia Dziecka.

Szczepienia są opłacalne

EUROPEAN_IMMUNIZATION_WEEK_polska2Spośród wszystkich osiągnięć medycyny szczepienia ochronne mają najlepszy stosunek kosztów do efektów leczenia – udowadniali uczestnicy sesji. Dr Jacek Mrukowicz, Dyrektor Polskiego Instytutu Evidence Based Medicine i dr Paweł Grzesiowski, przewodniczący Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa przekonywali, że szczepienia ochronne dzieci to oszczędności w kosztach hospitalizacji i rehabilitacji małych pacjentów, a także zaoszczędzone wydatki w zakresie zwolnień lekarskich, zasiłków i rent chorobowych.

Rozszerzenie polskiego kalendarza szczepień

EUROPEAN_IMMUNIZATION_WEEK_polska3Specjaliści działający w ramach Pediatrycznej Grupy Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych, która powstała przy Ministrze Zdrowia stworzyli dokument zawierający priorytety rozwoju polskiego kalendarza szczepień. Postulują w nim między innymi o dokonanie zmian legislacyjnych w zakresie zasad finansowania kalendarza szczepień, wprowadzenie masowych szczepień wszystkich dzieci do lat dwóch przeciwko inwazyjnej chorobie pneumokokowej w ramach szczepień obowiązkowych, a także wprowadzenie do obowiązkowego kalendarza bezpiecznych i efektywnych szczepionek wysokoskojarzonych. Część tych zmian miała zostać zawarta w opublikowanym w końcu marca kalendarzu na rok 2008 – nic takiego jednak się nie stało.

- Od pautf-8dziernika ubiegłego roku jestem posłem na sejm, ale nie przestałem był lekarzem – mówił dr Czesław Czechyra, który od 15 lat prowadzi Fundację „Zdrowe Dziecko”, współorganizującą Europejski Tydzień Na Rzecz Szczepień. – Od dawna pracuję z dziećmi dlatego wiem jak ważne jest zapobieganie chorobom a nie tylko leczenie. Będąc w Sejmowej Komisji Zdrowia, pracując nad pakietem ustaw zdrowotnych będę bardzo zabiegał o to ażeby programy profilaktyczne, programy szczepień były rozszerzane – żeby inwestować w dzieci, bo to jest nasza przyszłość!

Choroby, na które są szczepienia, nadal powodują śmierć

EUROPEAN_IMMUNIZATION_WEEK_polska1Co roku z powodu chorób, którym można zapobiec stosując szczepienia ochronne, umiera na świecie prawie półtora miliona dzieci poniżej piątego roku życia. W samej Europie, Jest ich ponad 30 tysięcy. (dane WHO)

- Dzieci umierają również w naszym kraju, choćby z powodu inwazyjnych zakażeń pneumokokowych – zaznaczyła Sabina Szafraniec, prezes Stowarzyszenia „Parasol dla Życia”, które jest inicjatorem Europejskiego Tygodnia Na Rzecz Szczepień w Polsce. – Tylko w ciągu ostatniego miesiąca umarło w Poznaniu dwoje dzieci, w szpitalu w Wadowicach o życie walczy kolejne – dodała S. Szafraniec, która w imieniu organizacji pozarządowych wystosowała apel o wyrównanie szans wszystkich dzieci w dostępie do powszechnych szczepień ochronnych a także o wiarygodne dane pozwalające na rzetelną ocenę skali zachorowań na choroby, przeciwko którym istnieje skuteczna profilaktyka szczepionkowa. Zorganizowania Europejskiego Tygodnia Na Rzecz Szczepień w Polsce podjęły się organizacje pozarządowe: Fundacje „Aby Żyć” i „Zdrowe Dziecko”, Stowarzyszenie „Parasol dla Życia” i Stowarzyszenie Higieny Lecznictwa, Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej.